Seo چیست

سئو چیست

سئو (SEO) به منظور بهبود عملکرد سایت شما براساس استاندارهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از این طریق انجام میگیرد. فاکتورهای زیادی در سئو سایت شما تاثیرگذارند، از کلمات بکار رفته در متن و محتوا تا لینک‌های ورودی به سایت شما از سایت‌های دیگر، گاهی اوقات حصول اطمینان از ساختار مناسب سایت شما برای موتورهای جستجو را سئو مینامیم.

 مجموعه فعالیت هایی است که در طراحی سایت، تعیین استراتژی محتوایی و تولید محتوا انجام میدهیم تا جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کرده و بازدیدکننده بیشتری برای سایت جذب کنیم.

مفهوم سئو فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست بلکه مناسب سازی سایت برای بازدیدکنندگان نیز از فاکتورهای اصلی آن میباشد. بطوریکه در چند سال اخیر سیاست‌های گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از سایت‌ها همسو شده است.

اهمیت SEO در چیست؟

اکثر کاربران اینترنتی محتوای مورد نیاز خود را از طریق موتور های جستجو پیدا می‌کنند. در این بین گوگل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که اکثر کاربران اینترنتی در ایران از این موتور جستجو استفاده می‌کنند. با استفاده از تکنیک های سئو، یک شرکت می‌تواند محصولات و محتوای خود را به کاربران زیادی نمایش دهد که این به معنی تبلیغ از طریق سئو می‌باشد. استفاده از این نوع تبلیغ بسیار مفید است زیرا هزینه های تبلیغاتی یک شرکت را تا اندازه زیادی کاهش می‌دهد. همچنین با توجه به اینکه اکثر انسان ها از اینترنت به عنوان یک منبع مهم و قابل اعتماد استفاده می‌کنند، تبلیغات از طریق سئو و موتور های جستجو باعث بازدید بیشتر نسبت به دیگر روش های تبلیغاتی می‌شود. تجربه نشان داده که جذب بازدید کننده از طریق گوگل باعث موفقیت تضیمن شده یک شرکت می‌شود.

هدف SEO چیست

هدف سئو کمک به وبسایت ها برای بدست آوردن جایگاه اول نتایج جستجوی گوگل و دیگر موتور های جستجو است. هنگامی که یک وبسایت بتواند در صفحه اول جستجوهای گوگل قرار بگیر شانس بیشتری برای دیده شدن خواهد داشت و اینگونه بازدید کنندگان افزایش خواهند یافت. هرچه بازدید یک وبسایت بیشتر باشد، محصولات آن سایت بیشتر دیده خواهند شد و درنتیجه فروش محصولات افزایش خواهد یافت و این به معنی سود آوری بیشتر است. پس به طور کلی می‌توان گفت که هدف اصلی سئو ارتقاع سطح یک شرکت است. لازم به ذکر است که شرکت حتما نباید محصولاتی را به فروش برساند تا به درآمد برسد، بلکه برخی از شرکت ها از طریق تولید محتوای علمی و آموزشی نیز به درآمد می‌رسند.

تمام وبسایت ها در پی رسیدن به صدر نتایج گوگل هستند. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که تقریبا ۶۰ درصد کاربران اینترنت روی سه نتیجه اول جستجو های گوگل کلیک می‌کنند. حدود ۳۷ درصد از این افراد روی نتیجه اول جستجوی گوگل کلیک می‌کنند. همانطور که پیداست وبسایتی که بتواند به جایگاه اول نتایج جستجوی گوگل برسد می‌تواند بازدید بیشتری داشته باشد و این یعنی رشد بیشتر و درآمد بیشتر. اهمیت سئوی یک وبسایت در اینجا نمودار می‌شود.

معیار های گوگل برای افزایش رتبه وبسایت

گوگل از حدود ۲۰۰ نوع الگوریتم برای امتیاز دهی به وبسایت ها استفاده می‌کند. به عنوان مثال یکی از الگوریتم های پیشرفته گوگل، RankBrain است که با استفاده از آن رفتار کاربران سنجیده می‌شود و بر اساس آن سایت ها رتبه بندی می‌شوند. بر اساس این الگوریتم هنگامی که یک وبسایت در صدر جستجو های گوگل باشد اما هیچ کاربری روی آن کلیک نکند یا تعداد کمی از کاربران روی آن وبسایت کلیک کنند، گوگل امتیاز آن سایت را کاهش می‌دهد و در عوض امتیاز سایت های دیگر که کاربر روی آنها کلیک میکند را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از الگوریتم های گوگل برای امتیاز دهی، Dewell Time است. Dwell Time به مدت زمان حضور یک بازدید کننده در یک وبسایت تا جستجوی دوباره او در گوگل اشاره دارد. این یعنی هنگامی که یک بازدید کننده روی یکی از نتایج گوگل کلیک میکند، گوگل مدت زمانی که آن بازدید کننده در سایت سپری می‌کند را اندازه میگیرد. در صورتی که کاربر چند ثانیه پس از اینکه به سایت وارد شد، از سایت خارج شود، گوگل متوجه خواهد شد که این سایت مناسب با خواسته کاربر نبوده است. درصورتی که این کار توسط کاربران دیگر نیز انجام شود، گوگل رتبه آن وبسایت را کاهش میدهد. اما هنگامی که یک بازدید کننده وارد یک وبسایت شود و مدت زمان زیادی را در آن بگذارند، گوگل آن وبسایت را مناسب می‌پندارد و امتیاز آن را افزایش میدهد.

مراحل بهینه سازی یک وبسایت

برای اینکه یک وبسایت از نظر موتورهای جستجو بهینه شده باشد باید سه عامل مهم را رعایت کند. این سه عامل باعث پیشرفت سایت شده و سایت شما را جزو نتایج اولیه گوگل قرار می‌دهد. اولین فاکتور، بهینه سازی تکنیکال است و دو فاکتور دیگر سئوی درون صفحه ای و برون صفحه ای هستند که هر کدام را در زیر توضیح داده ایم. همه ی این فعالیت ها برای بالا بردن امتیاز سایت و درنتیجه دیده شدن در نتایج اولیه گوگل است. ما می‌توانیم امتیاز وبسایت خود را به دو روش کلاه سفید و کلاه سیاه افزایش دهیم. هر کدام از دو عبارت یاد شده را در زیر توضیح داده ایم.

دسته بندی ها.

پست های اخیر.